5 Maddede Çikolatanın Faydaları

5 maddede cikolatanin faydalari 1

Kolay kolay hayır diyemeyeceğiniz özel lezzetler arasında yer alan çikolatalar birçok farklı fayda sağlayan yiyecekler arasında yer alıyor. Her yaştan kişinin büyük bir keyifle tükettiği çikolata çeşitleri arasında bitter, beyaz ve sütlü gibi pek çok seçenek bulunuyor. Çikolatanın faydaları araştırıldığı zaman tüketmek için daha fazla sebep ortaya çıkıyor.


Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı

Özellikle bitter çikolatanın faydaları söz konusu olduğu zaman ortaya çıkan kolesterol düşürücü özellikler birçok kişinin çikolata tüketebilmesi için en iyi sebeplerden oluyor. İçerisinde yağ ve şeker bulunmasına rağmen bitter çikolataların kolesterol seviyelerini düşürdüğü uzmanlar tarafından da onay almıştır. Flavonoid içeren çikolatalar yüksek kolesterol problemi yaşayan kişilerin sık sık tükettiği gıdalardan oluyor.


Kolesterolün dengede kalmasını sağlayabilen bitter çikolatayı aşırıya kaçmadan tüketmeniz gerekiyor. Kolesterol üzerinde etkili olduğundan dolayı kalp sağlığı açısından da kişilere büyük yararlar sağlıyor.


Beyni Dinlendirmeyi Destekliyor

Çikolatanın faydaları mevzu bahis olduğu zaman tamamı için sinir sistemini rahatlatıyor denebilir. Beyaz çikolata faydaları arasında da bulunan beyni dinlendirici özellik rahatlatıcı etkisiyle öne çıkıyor. Doğrudan beyne etki eden çikolata stres seviyelerinin düşmesinde önemli bir rol üstleniyor. Önemli ve sizi kaygılandıran bir toplantı öncesinde birkaç parça çikolata yiyerek rahatlayabilirsiniz.


Çikolatalar gerginliğinizi ortadan kaldırırken aynı zamanda zihninizin sizin için önemli olan toplantıya hazır hale gelmesini de sağlar. Depresyon gibi durumlarla mücadele konusunda da başarılı olan çikolatalar ruh sağlığını koruyabilmek isteyenler tarafından sık sık tercih edilir.


Cildi Koruyor

Işıl ışıl parlayan sağlıklı bir cildin sırrı lezzetli bir sütlü çikolata veya bitter çikolata olabilir. Sütlü çikolata faydaları arasında cildi koruyucu özelliği de bulunuyor. İçeriğindeki antioksidanlar ve flavonoidler sayesinde cilt dostu olan bitter çikolatalar atardamarları genişlettiği için cildinize ulaşan kan miktarını da yükseltiyor.


Kan miktarının artış göstermesi daha sağlıklı görünen cilde sahip olabilmenizi sağlıyor. Pürüzsüz bir cilt için bakım rutininizi yaparken aynı zamanda çikolata tüketerek de bu bakımı desteklemeye başlayabilirsiniz. Çikolataların içerisinde en az %60 oranında kakao bulunması da önemli bir ayrıntıdır.


Beyni Zinde Tutuyor

Uzun süre boyunca uyumanıza rağmen uykusuz hissediyor, beyninizi uyku halinden kolay kolay çıkaramadığınızı düşünüyorsanız çikolatayı yanınızdan ayırmamalısınız. Beyin fonksiyonlarının gelişmesine büyük katkı sunan çikolatalar zihninizi uyanık tutabilecek güce sahiptir.


Beyninizi daima zinde tutmak ve uyanık kalabilmek için dozunda çikolata tüketmeyi deneyebilirsiniz. Böylelikle yaratıcılığınızı da en iyi şekilde dışarıya çıkarabilmeyi başarabilirsiniz.


Kan Şekerini Dengeliyor

Kakao oranı yüksek olan çikolata çeşitleri glisemik indeksi açısından daha düşüktür. Bu tür gıdalar kan şekerindeki ani yükselmelerin yaşanmasına sebep olmadığından dolayı dengelemeyi de sağlar. Kan şekerini yükseltmeden tatlı ihtiyacınızı giderebilmek ve kendinizi mutlu hissetmek istiyorsanız çikolata tüketebilirsiniz.


Endorfin hormonunun salgılanabilmesi için destek sunan çikolatalar sayesinde kendinizi bir anda streste uzaklaşmış hissetmeye başlayabilirsiniz. Sandığınızdan çok daha fazla yararı olan çikolatalar kan şekeri ile ilgili sorunlar yaşayanların kontrollü bir şekilde tükettiği zaman yararlanabileceği en önemli gıdalar arasındadır.


Çikolataların sağlığınız için sağlayabileceği yararlarından faydalanmak isterseniz tüketim oranlarına dikkat etmelisiniz. Her gıdada olabileceği gibi çikolatada da dozunda tüketim son derece önemlidir. Bir gıdadan en iyi şekilde yararlanabilmek için çok fazla tüketmenize gerek yoktur. Yüksek tüketim oranları sebebiyle vücudunuza zarar dahi verebileceğinizi unutmamalısınız. Lezzetli ve birbirinden özel çeşitleri ile dikkat çeken çikolatalara sahip olarak sizler de sağlıklı yaşantınızı ve beslenme düzeninizi desteklemeye başlayabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir