Çikolata Mutlu Olmamızı Sağlar Mı?

cikolata mutlu olmamizi saglar mi

Çikolatanın bilinen birçok farklı faydası vardır. Doğru şekilde tüketildiği takdirde sağlık için son derece yararlı hale gelebilen çikolataların insanları mutlu ettiği ile ilgili bilgiler de vardır. Bu noktada çikolata mutlu eder mi sorusu pek çok insanın aklında yer almaya başlamıştır. Çikolata mutluluk hormonu arasında son derece sağlam bir bağ bulunur.


Çikolata Neden Mutlu Ediyor?

Çikolata ve mutluluk arasındaki ilişki aslında serotonin ile ilişkilidir. Yapılan kapsamlı incelemelere göre düzenli olarak çikolata tüketen kişilerin stres oranlarında ciddi ölçüde düşüklük fark edilmiştir. Stresin fizyolojik etkilerine karşı daha güçlü hale gelmek isteyenler çikolata tüketebilirler. Stres ile başa çıkılabilmesi için serotonin hormonunun güçlü bir etkisi vardır. Çikolata yediğiniz zaman kendinizi mutlu hissetmenizin sebebi de bu durumdur. Çikolata hangi hormonu harekete geçirir sorusunun cevabı ise sadece serotonin değildir.


Çikolatalar serotonin hormonu dışında endorfin ve dopamin hormonlarının salgılanmasında da etkili bir rol üstlenir. Çikolataların bu özelliği, bileşimlerinde yer alan triptofanın yanı sıra PEA olarak adlandırılan feniletilmain ile diğer yağ asitlerinden aynaklanır. Feniletilaminin en önemli özellikleri arasında beyindeki mutluluk hormonunu salgılayan merkezi uyarması bulunur.


Çikolatanın bu tarz bir etkisi olduğu oldukça eski zamanlardan beri bilinen bir gerçektir. Çikolatanın bir tür ağrıck esici olarak eczanelerde satıldığı dönemlerde de sebep her zaman bu durum olmuştur. Feniletilamin ayrıca dopamin salgılanmasına da destek verir. Beynin ödül merkezleriyle ilgili dopamin sayesinde kişiler hem bir ödüle kavuştuğunu sanıyor hem de zorlukların üstesinden gelebilmek için kendisini her zamankinden daha güçlü hissedebilecek hale geliyor.


Çikolata Hangi Hormonları Harekete Geçiriyor?

Oksitosin hormonu bir diğer önemli ayrıntı olarak ortaya çıkıyor. Oksitosin hormonunun en önemli özelliği se kişilerin sevdikleri insanlarla vakit geçirdiklerinde salgılanmasıdır. Bu hormon sayesinde aşk ve sevgi ilişkileri en doğru şekilde yürümeye başlar. Çikolata yemeniz diğer üç ayrı mutluluk hormonunda olduğu gibi kandaki oksitosin seviyesinin de yükselmesine imkan tanır. Çikolata aynı zamanda bilişsel fonksiyonları pozitif yönde etkiler. Böylelikle duygu durum bozuklukları da tedavi edilebilir hale gelir. Fakat burada çikolatanın miktarına da dikkat etmelisiniz. Aşırı çikolata tükettiğiniz zaman artacak olan dopamin seviyeleri sebebiyle stres ve kaygı bozuklukları yaşayabilirsiniz.


Çikolata serotonin ilişkisi ve diğer hormon ilişkileri ele alındığı zaman bu gıdanın neden mutlu ettiğine dair olan tüm soruların cevapları ortaya çıkmış oluyor. Fakat kendinizi mutsuz hissettiğiniz her an çikolata yemeyi alışkanlık haline getirmeniz bu durumdan zararlı çıkmanıza sebep olabilir. Kendinizi mutsuz hissettiğiniz zamanlarda ilk etapta mutsuzluğunuzun kaynağını bulmalısınız. Herhangi ciddi bir sorun yaşadığınız düşünüyorsanız en iyi yöntemin profesyonel bir destek almak olduğunu unutmamalısınız.


Çikolata Diyetteyken Tüketilir Mi?

Çikolata phenethylamine içerdiği için de sinir sistemi üzerinde uyarıcı etkiye sahiptir. Çikolata tüketimi bazı salgıların salınmasını en iyi şekilde tetiklediğinden dolayı insanların mutlu olmasını sağlayabilir. Beyindeki serotonin seviyesinin artması buradaki en önemli ayrıntıdır. Çikolatanın mutlu edici özelliklerinin dışında farklı yararları da vardır.


Çikolata yediğiniz zaman kan şekeriniz dengelenir. Uygun ve önerilen miktarlarda çikolata tükettiğiniz zaman uyarıcı etkisinden yararlanabilir ve halsizlik hissini de engelleyebilirsiniz. Fakat mutluluk konusunda olduğu gibi halsizlik durumunda da bu halsizliğin kaynağının ne olduğunu öğrenmelisiniz.


Diyet yaparken de çikolata tüketebilmeniz mümkündür. Böylelikle mutluluğunuzu sonsuz hale getirebilirsiniz. Fakat diyetteyken çikolata yiyecekseniz bir uzman kontrolünde bunu yapmanız daha doğru olabilir. Aksi takdirde yanlış tüketimden dolayı diyet ve egzersiz programınızı bozmaya başlayabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir