Dünya Çikolata Günü

dunya cikolata gunu

Her yıl 7 Temmuz tarihi geldiği zaman bütün dünya çapında kutlanan Dünya Çikolata Günü gündemdeki yerini her zaman sağlama alanlar arasında bulunuyor. Çikolata üreticileri tarafından farklı etkinlikler ile özel hale getirilen bu özel tarih 1550 yılında ilk defa Avrupa’ya çikolatanın gelmesiyle ilişkilendiriliyor. Dünya Çikolata Günü ne zaman sorusunun en temel cevapları arasında bunlar yer alıyor.


Dünya Çikolata Günü Neden Kutlanıyor?

Çikolatanın tarihi de ilgi çeken detaylar arasında yer alıyor. Her yıl dünyanın farklı noktalarında birçok özel etkinlik ile kutlanan Dünya Çikolata Günü, özellikle üreticilerin düzenlediği kampanyalarla da adından sıklıkla söz ettirmeyi başarıyor. Birçok kaynağa göre tarihi değişen bu özel gün çikolatanın ilk Avrupa’ya geldiği tarih ile ilişkilendirilirken aynı zamanda Uluslararası Kakao Örgütü verilerinden elde edilen bilgilere göre farklı anlamlar da taşıyor. Dünya üzerindeki çikolata tüketiminin yarısından fazlası kadarının Avrupa’da gerçekleşmesi de büyük anlamlara geliyor.


Dünya Çikolata Günü farklı noktalarda farklı tarihlerde de özel etkinlikler ile kutlanıyor. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri bu günü her yıl 28 Ekim tarihinde kutluyor. Diğer yandan ABD Ulusal Şekerlemeciler Birliği’ne göre Dünya Çikolata Günü 13 Eylül’de kutlanıyor. Çikolata ne zaman bulundu sorusunun cevabı kadar karmaşık olan bu gün farklı aktivitelere de imza atılıyor.


Çikolatanın Etkileyici Tarihi ve Faydaları

Etkinlikler çerçevesinde çikolatalar tüketilirken aynı zamanda çikolatanın tarihine ve faydalarına dair olan veriler de güncel olarak paylaşılıyor. Kesin olmamakla birlikte çeşitli kaynaklara göre bu günün kutlanması çikolatanın 1550 yılında ilk kez Avrupa’ya gelmesiyle bulunuyor. Bu tarih aslında çikolata üreticilerinin de faydalandığı özel tarihler arasında işaret ediliyor. Dünya genelinde çikolata tüketimine ilişkin yapılan incelemelerde çikolatanın farklı yararlarına işaret ediliyor.


Türkiye Uluslararası Kakao Örgütü verilerine göre 3.2 kg kişi başına çikolata tüketimiyle ön plana çıkıyor. Ülkemizde çikolata pazarının büyümesi ve her yıl artışın gözlemlenmesiyle beraber Dünya Çikolata Günü’de farklı etkinlikler ile süsleniyor. Türkiye’de ortalama 240 bin yıllık çikolata üretimi elde edilmesi bu özel günün daha da anlamlı ve özel hale gelmesini de sağlıyor.


Çikolatanın Bilinmeyen Faydaları

Yapılan ciddi araştırmalara bakıldığı zaman bilimsel olarak da ispatlanmış birçok farklı etki ortaya çıkıyor. Çikolataların vücuda olan etkilerini ele alan araştırmalarda vücut işlevlerini olumlu etkileyebilmesi için yeterli kakao oranlarının tamamlanması gerektiği belirtiliyor. Kakao çekirdeklerinin içerisinde yer alan flavonoid maddesi iltihap emici özelliği ve lifli kaynağıyla dikkat çekiyor.


Flavonoidler, kan yağlarınızı düzenlerken kolesterol seviyelerini ve yüksek tansiyonu düşürmeye de yarıyor. Kendinizi günün her anında çikolata tüketerek son derece mutlu hissedebilmeniz de mümkün oluyor. Farklı damak zevklerine hitap edebilecek çikolata çeşitleri bağışıklık sistemini de doğrudan etkiliyor. Damar çeperlerinin fazla kalınlaşmasını önleyen ve kan akışını iyileştiren çikolatalar belirli ölçülerde damar sertleşmesini ve kireçlenmeyi önlüyor.


Verimliliğinizi artırabilen ve çoğu diyet listesinde de yer alan özel çikolataları en iyi şekilde tadabilmek istiyorsanız Dünya Çikolata Günü’nü de tercih edebilirsiniz. Her yıl kutlanan ve eğlenceli anlara ev sahipliği yapan bu özel günde daha önce tatmadığınız lezzetli seçenekleri bulabilirsiniz. Çikolata aynı zamanda ödüllendirmeyle bağlantılı olan yiyecekler arasında da yer alıyor.


Çikolata tüketimindeki oluşan olumlu düşünceler dopamin maddesiyle bağlanıyor. Bu maddeler beyindeki ödüllendirme sisteminden sorumlu olan ve keyif anlarında daha fazla salgılanan özel maddeler olarak ön plana çıkıyor. Sizler de Dünya Çikolata Günü için birbirinden farklı çikolata seçeneklerini inceleyerek bu özel günü sevdikleriniz ile kutlayabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir