Sinemada Çikolata: 7 Farklı Film Önerisi

film onerisi

Lezzetiyle birçok kişinin favori yiyeceği haline gelen çikolatalar sinema dünyasında da sık sık konu oluyor. Bazı filmlerin tüm temasını oluşturan çikolatalar bazı filmlerde ise bir metafor olarak tercih edilebiliyor. Çikolatayı odak noktasına haline alan filmler listesine göz atarak bu lezzetli tatlıya yer ayıran beyaz perdenin en ünlü yapımlarını keşfedebilirsiniz.


Charlie’nin Çikolata Fabrikası

Charlie’nin Çikolata Fabrikası filminde sıra dışı bir yapıya sahip olan Willy Wonka çikolata fabrikasına sahiptir. Fabrikayı, kendisinden sonra bırakabileceği güvenilir birini aramaktadır. Değerlendirme yapabilmek için yarışma düzenlemeyi tercih eder. İlk etapta eğitim verecek sonra zamanla yerini devredecektir. Seçtiği 5 çocuktan biri ise Charlie’dir. Charlie’nin burada görecekleri onu etkileyecek ve Wonka’nın hayal alemine yakınlaştıracaktır. Tim Burton imzalı film fantastik komedi türündedir.


Forrest Gump

Forrest Gump düşük IQ sahibi genç bir insandır. Jenny ile tanıştığı zaman ona aşık olmaya başlar. Elvis Presley, Kennedy ve Nixon’ın da yer aldığı tarihsel kişiler ile kaza eseri tanışmıştır. Gump, tamamen tesadüf olarak Vietnam Savaşı’na ve Amerikan yakın tarihinin önemli olaylarına tanıklık etmeye başlar. Fakat ne yapacağından ve yaptıklarının nelere yol açacağından henüz haberi yoktur.


Willy Wonka

Dünyanın en ünlü çikolata fabrikasının iş yerinden dışarıya gitmeyen Willy Wonka günün birinde kapılarını kimseye açmadığı fabrikasında 5 çocuğu misafir etmeye karar verir. Ailesi yoksul olan Charlie çikolata fabrikasını görenler arasındadır. Willy Wonka’nın gizemli dünyasına adım attığı andan itibaren tuhaf olaylar yaşamaya başlar.


Çikolata (Chocolat)

Çikolata filmi her şeyden uzak ufak bir Fransız kasabasında geçiyor. Genç kadın ve kızı kasabaya taşındıktan sonra bu bölgenin bütün sıradanlığına aldırmayan bu iki kadın, farklı ve sevimli bir çikolata dükkanı açarlar. Küçük dükkanın onlara sunduğu hazlar dünyasıyla bugüne kadar yaşamadıklarını anlayan ikili, kasabanın sırlarını çözmeye başlar ve gizli bir soğuk savaş onları bekliyordur. Savaşın tüm yüzü beklenmedik olayları ortaya çıkaracaktır.


Kan ve Çikolata

Kan ve Çikolata filmindeki Vivian, çocukluğunda tuhaf bir travma yaşamıştır. Ailesi avcılar tarafından katledilen Vivian, bütün yaşamını kaçış içerisinde geçirmeye başlar. Vivian için gizlenmekten başka bir seçenek kalmamıştır. Yeryüzündeki son kurt adam sürülerinden biri ile iletişimde olan Vivian, özgürlüğünü şehrin dışındaki ormanda hissetmeye başlar. Yazar Aiden ile tanıştığı zaman kendisi ile ilgili şeffaf olabilmeyi hedefler. Ancak bununla ilgili yapılabilecek pek bir şey kalmamıştır. Çeşitli yollar aranırken zaman hiç durmadan geçmeye devam etmektedir.


İsimsiz Romantik (Les Émotifs Anonymes)

İsimsiz Romantik orjinal ismi ile Les Émotifs Anonymes Paris’te çikolata fabrikasının müdür olan Jean-René odaklı bir filmdi. Jean-René çikolata yapımındaki usta isim olan Angélique’yi işe alır ve zaman içerisinde birbirlerine aşık olurlar. Asosyal ve utangaç olan bu ikili aynı zamanda terapistlere de başvurmaktadır. İlişkilerinde zorluklar başlayan ikili için zor zamanlar da yoldadır. Fakat bu yolculuk aynı zamanda eğlenceli anların ortaya çıkmasına da sebep olacaktır.


Sıcak Çikolata (Merci Pour Le Chocolat)

Sıcak Çikolata – Merci Pour Le Chocolat Marie-Claire Muller ailesinden kalan eşsiz mirası konu alarak ilerliyor. Büyük ve oldukça iyi duran çikolata fabrikası filmin odak noktasındadır. Ünlü müzisyen Andre Polanski ile ikinci kez evlenmiş ve hayatını düzene sokmaya çalışmıştır. Fakat bir süre sonra beliren esrarengiz bir kadın, huzuru bulmaya başlayan Marie-Claire Muller’e oldukça kötü günler yaşatmak istemektedir. Sırrı çözmeye çalışan Marie-Claire Muller bir yandan hayatıyla ilgili farklı kararlar almaya da başlayacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir